Pláže na Rhodu

Spousta turistů, kteří již někdy řecký ostrov Rhodos navštívili, říkávají, že jde o jedno z nejlepších míst pro dovolenou u moře v celém Středomoří. Slunce si tady návštěvníci Rhodu mohou užívat více než 300 dní v roce. A i tento fakt je důvodem, proč jsou pláže ostrova Rhodos tak populární a turisticky využívané.

Nabídka pláží na Rhodu je velice pestrá. Pláže se často liší podle toho, na které části Rhodu se která pláž nachází. Východní pobřeží je charakteristické dlouhými písečnými a oblázkovo – písčitými plážemi. Ty jsou ideální pro rodinnou dovolenou a neztratí se tady ani méně zdatní plavci. Na východní pobřeží ostrova Rhodos tak míří nejčastěji turisté, kteří se chtějí věnovat tak oblíbenému plážovém lenošením a užívat si na prohřáté pláži horkých paprsků slunce.

Západní pobřeží Rhodu je pak nepoměrně větrnější a vyskytují se tu i větší vlny. To je důvodem, proč na rhodské západní pobřeží často cestují milovníci nejrůznějších vodních sportů, a to zejména plachtění. Podél západního pobřeží se bude dovolená určitě líbit vyznavačům windsurfingu, kitesurfingu a dalších podobných aktivit.

Vybrat z pestré nabídky míst ke koupání na celém ostrově Rhodos ta nejlepší je bezesporu oříškem. Ovšem při prostudování nejrůznějších propagačních materiálů o Rhodu vykrystalizuje z celkové nabídky několik nejznámějších a také nejnavštěvovanějších pláží, které jsou opakovaně zmiňovány.

Prasonisi

Na nejjižnějším výběžku ostrova Rhodos se nachází malý ostrůvek Prasonisi. Ten je s pevninou ostrova spojen úzkou písečnou šíjí. Toto místo si vysloužilo také název Polibek dvou moři. Důvodem je přírodní úkaz, kdy je během přílivu tato pevninská šíje zatopena a setkají se tady vody Egejského a Středozemního moře. Proto bývá Prasonisi oblíbeným cílem výletů romantických duší. Za zmínku určitě stojí i možnost absolvovat pěší výlet po samotném ostrůvku Prasonisi.

Milovníci kitesurfingu a windsurfingu však budou znát nejjižněji položenou pláž na Rhodu jako ideální místo pro provozování těchto vodních sportů. Prakticky celý den tady fouká příjemný a stabilní vítr, který je ideální právě pro kiting a surfing.

Jak již bylo napsáno výše, povrch pláže u Prasonisi je tvořen jemným pískem. Ke koupání jsou vhodné hlavně okraje pláže, neboť ve střední části se celý den prohánějí windsurfeři a kitesurfeři. U pláže se nachází i půjčovna sportovního vybavení. A tak se turisté se zájmem o tyto sportovní aktivity nemusejí trmácet až na jih ostrova Rhodos s kompletní výstrojí. Výbavu je možné si tady za rozumné peníze zapůjčit. K dispozici jsou i kurzy kitesurfingu a windsurfingu.

Tsambika

Údajně nejkrásnější pláží na celém ostrově Rhodos je pláž s názvem Tsambika. Ta je k nalezení na východním pobřeží ostrova, zhruba na půli cesty mezi letovisky Kolymbia a Archangelos. Její délka se pohybuje kolem 700 metrů a mezi turisty určitě vítanou skutečností je fakt, že její povrch je tvořen jemným pískem. Proto je pláž Tsambika tak oblíbená hlavně mezi rodinami, které se rozhodly vzít s sebou na Rhodos i své malé děti. Protože se z pláže Tsambika vstupuje do vody jen velice pozvolna, bude maximálně vyhovovat i méně zdatným plavcům. Ideální je též pro milovníky plážového lenošení a odpočinku, kteří se chtějí jen jednou za čas zajít do vody osvěžit a zbývající většinu času na pláži zamýšlejí trávit na plážovém lehátku.

Zajímavostí pláže Tsambika je její vyhlídka. Na to, aby se turisté mohli pokochat jedním z nejhezčích výhledů na tuto věhlasnou pláž, musí ovšem nejdříve absolvovat výstup více než třech stovek schodů. Po tomto výkonu však budou odměněni nádherným pohledem nejen na samotnou Tsambiku a přilehlé moře, ale i vzdálenější okolí.

Anthony Quinn a Ladiko

Ke klenotům ostrova Rhodos bezpochyby patří i pláž, pojmenovaná podle známého americko – mexického herce Anthony Quinna, a též nedaleko ležící pláž Ladiko. Obě pláže se nachází ve skalnatých zálivech u východního pobřeží ostrova Rhodos. Podle mnohých znalců ostrovních pláží jsou právě pláže Anthony Quinn a Ladiko těmi nejvhodnějšími místy ke šnorchlování či popřípadě i přístrojovému potápění.

Jak pláž Anthony Quinn, tak i pláž Ladiko, jsou poměrně úzké. Jsou situovány mezi skalisky, proto bývám návštěvníkům těchto pláží doporučováno pořídit si vhodnou koupací obuv. Pláže jsou dobře turisticky vybavené a nechybí možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. Další možností, jak si užívat horkého středomořského slunce na pláži Ladiko nebo Anthony Quinn, jsou hladké skalní plošiny na přilehlých útesech.

Turistům, kterým by během pobytu na pláži vyhládlo, se nabízí možnost zastavit se na něco dobrého v nedalekém stánku s rychlým občerstvením. Jedinci, kteří by nechtěli strávit celý den na pláži pouhým lenošením či koupáním v moři, si mohu udělat krátký výšlap o několik desítek výškových metrů výše. Tak se dostanou na místo, odkud mají současně krásný výhled jak na pláž Anthony Quinn, tak i na blízkou Ladiko. K oběma plážím pak pravidelně vyrážejí i četné lodě z blízkých přístavů. Turisté tak mají možnost vykoupat se v moři a vyzkoušet si pobyt na některé z těchto pláží i prostřednictvím populárních lodních výletu.

Fourni

Jako zástupkyni pláží západního pobřeží ostrova Rhodos je určitě vhodné zmínit minimálně pláž Fourni. Ta je k nalezení nedaleko vrcholku s hradem Monolithos. Na vrcholu hory se až do dnešních dnů dochovaly hradby a některé vnitřní budovy dávné křižácké pevnosti. Monolithos znamená v překladu Osamělý kámen. A pokud se turisté vypraví vzhůru na návštěvu této hory, pochopí, proč získalo místo svůj název. Z hradu Monolithos je totiž jedinečný výhled nejen na samotnou pláž Fourni, ale je odsud vidět i na další menší pláže v blízkém okolí.

Povrch pláže Fourni je tvořen směsicí písku a oblázků. Do hlavního města je to odsud asi 80 kilometrů severovýchodním směrem. Na rozdíl od většiny rhodských pláží však chybí na této pláži možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky. Ovšem z toho samého důvodu se tady bude určitě líbit všem turistům, kteří si chtějí užívat pobytu u moře na nepříliš frekventovaných a přelidněných plážích.

Lindos

K dalším oblíbeným plážím Rhodu patří i pláž letoviska Lindos. To se nachází přímo pod stejnojmenným hradem a akropolí. Povrch lindské pláže je tvořen jemným pískem. A právě z hradeb hradu Lindos je nádherný výhled jak na samotnou pláž, taky i přilehlé moře a vzdálenější okolí. Turisté se zájmem o dávnou historii a architekturu budou moci pobytem na pláži v letovisku Lindos kombinovat příjemně prožitý den u moře s večerní procházkou za poznáním hradu a akropole. Ve vesničce Lindos se pak s přicházejícím večerem otevírá několik vyhlášených taveren, v nichž je možné si dát něco dobrého k jídlu a užít si přicházející soumrak.

Tím ale nabídka míst ke koupání na ostrově Rhodos rozhodně nekončí. Během dovolené si tady přijdou na své jak turisté, kteří chtějí trávit svou dovolenou na dobře vybavených plážích a třeba se chtějí i věnovat nejrůznějším plážovým sportům, tak i turisté, vyhledávající spíše soukromí. Na Rhodu je možné najít také pláže, které jsou i uprostřed hlavní turistické sezóny prakticky poloprázdné. Za nimi je ovšem potřeba cestovat dále od vyhlášených letovisek. Ideální k tomuto způsobu poznávání ostrova je zapůjčení osobního automobilu nebo malého motocyklu. S těmito dopravními prostředky se pak mohou turisté dostat až na zcela ukryté a ne tak známé pláže, kde budou moci strávit prakticky celý den v naprostém soukromí.